Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Spotkanie Dolnośląskiego Klastra Lotniczego w Nanores

Nasze laboratorium materiałowe, Nanores Lab było gospodarzem spotkania Dolnośląskiego Klastra Lotniczego pod hasłem “Wsparcie dla branży aerospace”. Jako gospodarz mogliśmy zaprezentować możliwości badawcze oraz rozwiązania problemów produkcyjnych w skali mikro i nano.

Spotkanie pozwoliło nam zaprezentować pomocne w rozwiązywaniu rozmaitych problemów jakości i doskonalenia produkcji usługi laboratoryjne i o nich opowiedzieć. Pokazaliśmy mikroskopy dwuwiązkowe elektronowe, które świetnie sprawdzają się przy badaniu przekrojów powłok, zbyt cienkich (o grubości mniejszych niż 1 mikrometr czy 100 nanometrów), aby je mierzyć konwencjonalnymi sposobami. Z pomocą powyższych mikroskopów, możemy mierzyć grubość i obserwować defekty. Zaprezentowaliśmy też laser femtosekundowy zapewniający mikroobróbkę, która minimalizuje uszkodzenia termiczne obrabianego materiału, a także detektor EDS i jego mikroanalizę składu pierwiastkowego, która pozwala na badanie zanieczyszczeń, weryfikując ich pochodzenie. Przedstawiliśmy nasz Projekt Grafenowy, który dla branży lotniczej może wytwarzać zredukowany tlenek grafenu jako dodatek do powłok antykorozyjnych lub smarów. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele naszego partnera Spec3D, którzy zaprezentowali możliwości druku 3d oraz optymalizacji geometrycznej detali.

Spotkanie klastra DKL miało na celu zacieśnić współpracę między firmami produkcyjnymi w branży lotniczej i jednostkami naukowymi, co pozwoli zwiększyć potencjał rozwoju technologicznego w Polsce i regionie.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności Zgoda