Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Higrometr

Innowacyjny higrometr typu bliskiej podczerwieni o wysokiej częstotliwości akwizycji do zastosowań przemysłowych

Opis projektu

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego higrometru typu bliskiej podczerwieni o wysokiej częstotliwości akwizycji oraz zredukowanych rozmiarach, który znajdzie zastosowania w przemysłach tj. papiernictwo, tekstylia górnictwo, chemia, farmacja, plastik, żywność, tytoń i innych.

Kontrolowanie procesów produkcyjnych poprzez ich monitorowanie wpływa bezpośrednio na zwiększanie wydajności produkcji, podniesienie jakości wytwarzanych surowców, a także zwiększa oszczędności związane z kosztami energetycznymi oraz zredukowaniem odrzutów produkcyjnych. Obecne trendy światowe pokazują, że dokładne monitorowanie procesów produkcyjnych, oraz wykorzystywanie danych pomiarowych w systemach sterowania procesem pozwala na zwiększanie rentowności spółek, a także na zmniejszenie śladu węglowego, które jest wymagane od przedsiębiorców przez Europejski System Handlu Emisjami zgodnie z dyrektywami 2012/27/UE oraz 2009/28/WE.

Jednym z problemów w.w. przemysłów jest kontrola wilgotności wytwarzanych surowców przez cały proces produkcyjny. Na ogół pomiar prowadzony jest jedynie na końcowym etapie produkcji. Wynika to z faktu, że na wczesnych etapach produkcyjnych ilość przestrzeni technologicznej do zamontowania czujnika jest ograniczona, a ogólnie dostępne urządzenia charakteryzują się dużymi gabarytami. Ponadto wilgotność materiałów przed procesami suszenia osiągają wysokie wartości rzędu 80-90%.

Propozycja wartości projektu

  1. Miniaturowa, modułowa konstrukcja – sensor i elektronika są rozdzielone, dzięki temu można zastosować pomiar wilgotności w miejscach na liniach produkcji, gdzie dotychczas pomiar był niemożliwy przez wielkość urządzenia.
  2. Szeroki zakres pomiaru wilgotności – zakres pomiarowy to aż 10-90% bez konieczności zmiany filtrów, jest to nowość na rynku
  3. Duża częstotliwość pomiaru – umożliwia zwiększenie prędkości produkcji dzięki wykonywaniu pomiaru z wyższą częstotliwością

Status projektu: w trakcie pozyskiwania dofinansowania

Projekt będzie realizowany w spółce celowej Action Research sp. z o.o.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności Zgoda