Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

HB Nano – poświadczanie tożsamości i pochodzenia diamentów

Nanotechnologia wewnątrz diamentu

Kreujemy perspektywę na nowy standard rynku diamentowego. Tworzymy technologię poświadczania tożsamości i pochodzenia diamentów na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju przemysłu diamentowego.

Identyfikowalność i przejrzysta historia

Projekt HB Nano opracowuje innowacyjną technologię mikroznakowania do śledzenia pełnej historii diamentu od jego wydobycia. Wykorzystujemy laser femtosekundowy do wytworzenia niezniszczalnego oznaczenia wewnątrz diamentu. Oznaczenie nie ma negatywnego wpływu na wartość cennego kamienia. Ponadto wykonane oznaczenie jest na tyle małe, że nie da się go zaobserwować bez użycia mikroskopu zaawansowanego obrazowania.

Jesteśmy w stanie oznaczyć każdy diament już od najwcześniejszego etapu – wydobycia w kopalni w kraju pochodzenia. Oznaczenie tworzy unikalna mapa losowo generowanych nanopunktów. Kamień może zostać w każdej chwili poddany identyfikacji dzięki mikroskopom z x5000 powiększeniem, więc jego historia jest całkowicie transparentna. Można dzięki temu poświadczyć jego wartość i pochodzenie na każdym etapie jego życia: od wydobycia, przez cięcie i szlifowanie, osadzenie w biżuterii, aż do jego nabycia przez klienta.

Technologia jest innowacją na rynku diamentowym. Rozwój naszego projektu prowadzi do powstania identyfikowalnego, globalnego ekosystemu branży diamentowej. Oznaczenia są unikalne, niepodrabialne i niezniszczalne. Pozwalają na skrócenie łańcucha dostaw do niezbędnego minimum. Pełna transparentność życia kamieni wyklucza ryzyko manipulowania ich cenami na korzyść kolejnych pośredników, a to pozwala krajom pochodzenia diamentów uzyskać większe zyski.

Rozwiązujemy problemy przemysłu diamentowego

Oznaczenie diamentu od samego wydobycia umożliwiające sprawdzenie źródła pochodzenia kamienia.

Znak, który można w każdej chwili zidentyfikować zapewnia transparentność łańcucha dostaw.

Nieinwazyjne oznaczenie, które nie wpływa negatywnie na wartość diamentu.

Niezniszczalne i niepodrabialne oznaczenie wewnątrz kamienia, którego nie da się usunąć bez znacznego obniżenia wartości kamienia.

Kluczowe cechy

  • Dzięki technologii HB Nano oznaczenie poświadcza pochodzenie diamentu i zabezpiecza go.
  • Oznaczyć możemy każdy diament, na każdym etapie jego obróbki, bez względu na jego pochodzenie, wielkość czy grading.
  • Wykonane oznaczenie jest stochastyczne, nie ma drugiego takiego samego. § Oznaczenie jest niezniszczalne, niepowtarzalne i niepodrabialne, a przy tym nie obniża jakości diamentu.

HB Nano – HB Antwerp

Projekt jest obecnie rozwijany w kooperacji z liderem branży diamentowej, HB Antwerp. Opracowujemy technologię nieinwazyjnego oznaczania poświadczającego identyfikowalność diamentów pod ich powierzchnią. Pomysł zrodzony z wizji HB Antwerp, z pomocą dostarczonej przez nas technologii, umożliwi identyfikację diamentów od ich wydobycia oraz śledzenie łańcucha dostaw w celu zwiększenia przejrzystości cyklu życia kamienia.

Zastosowanie technologii

Niepowtarzalne oznaczenie diamentu pozwala śledzić jego historię, tworząc rynek bardziej przejrzystym, dzięki czemu kraje wydobycia diamentów będą miały większy udział w zyskach ze sprzedaży rodzimych dóbr naturalnych. Oznaczenie diamentu od samego wydobycia da możliwość sprawdzenia jego pochodzenia, miejsca obróbki, a nawet kwoty sprzedaży, z której część powróci do kraju wydobycia.

Nasz zespół

Paweł Modrzyński
Pomysłodawca projektu. Urzeczywistnia wizję nowego standardu zabezpieczeń dla diamentów

Magdalena Kołda
Project Manager. Odpowiedzialna za rozwój technologii oraz jej dostarczenie.

Marta Markiewicz
Head of Product Business Development. Odpowiedzialna za relacje z klientami oraz biznesowy sukces projektu.

Michał Gajda
Mechanical Design Engineer. Rozwija technologię i koordynuje budowę urządzenia. Odpowiada za techniczny sukces projektu.

Kontakt

Od lat specjalizujemy się w opracowywaniu technologii związanych z przemysłem diamentowym. Chętnie porozmawiamy z Tobą, jeśli masz pomysł na wzbogacenie lub usprawnienie obróbki lub obrotu diamentów.

Jeżeli widzisz w technologii identyfikowalności kamieni szlachetnych potencjał na innowację w swojej organizacji, skontaktuj się z działem biznesu.

Marta Markiewicz
Head of Product Business Development
marta.markiewicz@nanores.pl

Poszukujemy też ekspertów w zakresie analizy obrazów, specjalistycznej obróbki laserowej i materiałoznawców. Jeśli chcesz zmieniać świat razem z nami – zgłoś się do nas.

Magdalena Kołda
Project Manager
magdalena.kolda@nanores.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności Zgoda
This site is registered on wpml.org as a development site.