Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Diamond ID – poświadczanie tożsamości i pochodzenia diamentów

Nanotechnologia wewnątrz diamentu

Tworzymy nowy standard poświadczania transparentności przemysłu diamentowego. Nasza technologia pozwala na poświadczenie tożsamości i pochodzenia diamentów zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami prawnymi oraz oczekiwaniami rosnącej grupy nabywców na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju branży diamentowej.

Identyfikowalność i przejrzysta historia

Projekt Diamond ID opracowuje innowacyjną technologię znakowania diamentów do śledzenia pełnej historii kamienia od momentu jego wydobycia. Wykorzystujemy laser femtosekundowy do wytworzenia niezniszczalnego oznaczenia wewnątrz diamentu. Oznaczenie jest niewidoczne gołym okiem i nie ma negatywnego wpływu na wartość cennego kamienia.

Jesteśmy w stanie oznaczyć każdy diament już od najwcześniejszego etapu – wydobycia w kopalni w kraju pochodzenia. Oznaczenie tworzy unikalna mapa losowo rozmieszczonych mikropunktów pod powierzchnią diamentu. Kamień może zostać w każdej chwili poddany identyfikacji przy użyciu mikroskopu optycznego, więc jego historia jest całkowicie transparentna. Dzięki temu poświadczana jest jego wartość i pochodzenie na każdym etapie jego życia: od wydobycia, przez cięcie i szlifowanie, osadzenie w biżuterii, aż do nabycia przez klienta.

Technologia jest innowacją na rynku diamentowym. Rozwój naszego projektu prowadzi do powstania identyfikowalnego, globalnego ekosystemu przemysłu diamentowego i zapewnia transparentność łańcucha dostaw. Oznaczenia są unikalne, niepodrabialne i niezniszczalne. Technologia Diamond ID zapewnia pełną transparentność życia i pochodzenia kamieni. Pozwala poświadczyć kraj i miejsce pochodzenia diamentów spełniając wymagania prawne i oczekiwania wymagającego klienta.

Rozwiązujemy problemy przemysłu diamentowego

Oznaczenie diamentu od samego wydobycia umożliwiające sprawdzenie źródła pochodzenia kamienia.

Oznaczenie, dzięki któremu można w każdej chwili zidentyfikować diament, zapewnia transparentność łańcucha dostaw.

Nieinwazyjne oznaczenie, które nie wpływa negatywnie na wartość diamentu.

Niezniszczalne i niepodrabialne oznaczenie wewnątrz kamienia, którego nie da się usunąć bez znacznego obniżenia wartości kamienia.

Kluczowe cechy

  • Dzięki technologii Diamond ID oznaczenie poświadcza pochodzenie diamentu i zabezpiecza go.
  • Oznaczyć możemy każdy diament, na każdym etapie jego obróbki, bez względu na jego pochodzenie, wielkość czy grading.
  • Oznaczenie jest niezniszczalne, niepowtarzalne i niepodrabialne, a przy tym nie obniża jakości diamentu.

Zastosowanie technologii

Niepowtarzalne oznaczenie diamentu pozwala śledzić historię jego życia od najwcześniejszych etapów. Oznaczenie diamentu od momentu wydobycia daje możliwość sprawdzenia jego pochodzenia, miejsca obróbki i prześledzenia łańcucha dostaw. Technologia zapewnia zgodność z najnowszymi rygorystycznymi wymaganiami prawnymi na rynkach zbytu. Nabywcy diamentów mogą zweryfikować pochodzenie diamentów oraz zgodność ich wydobycia i przetwarzania z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Personalizacja diamentów

Aby jeszcze bardziej zwiększyć wyjątkowość Twoich diamentów wśród innych klejnotów, opracowaliśmy technologię personalizacji tych kamieni szlachetnych za pomocą holograficznej inskrypcji. Nasze rozwiązanie pozwala markom i osobom prywatnym personalizować swoje diamenty za pomocą mikrohologramu.
Mikrometryczny wzór holograficzny jest grawerowany na powierzchni diamentu i pozostaje niewidoczny dla ludzkiego oka. Aby zobaczyć hologram, należy oświetlić diament światłem laserowym. Diament zadziała jak soczewka projektora i wyświetli wygrawerowaną treść na ekranie. Używamy innowacyjnej technologii skupionej wiązki jonów, aby stworzyć niezniszczalne oznaczenie na diamencie. Zaprojektowaliśmy proste urządzenie typu plug-and-play, które pozwala wyświetlać holograficzny napis w dowolnym momencie.

Inskrypcja holograficzna jest niewidoczna gołym okiem i nie obniża gradingu kamienia.

Grawerunek znajduje się na powierzchni diamentu i jest płytki na mniej niż 100 nm.

Aby zobaczyć hologram, należy oświetlić powierzchnię diamentu bezpiecznym laserem przy pomocy naszego dedykowanego, łatwego w użyciu urządzenia.

Nasz zespół

Paweł Modrzyński
Pomysłodawca projektu

Magdalena Kołda
Product Manager

Kontakt

Od lat specjalizujemy się w opracowywaniu technologii związanych z przemysłem diamentowym. Chętnie porozmawiamy z Tobą, jeśli chcesz wzbogacić swoje możliwości w zakresie produkcji diamentów.

Jeśli dostrzegasz potencjał technologii śledzenia diamentów w swojej organizacji, skontaktuj się z nami.

Magdalena Kołda
Product Manager
magdalena.kolda@nanores.pl

Status projektu: w trakcie pozyskiwania finansowania

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności Zgoda