Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Compact X

Misja optymalizacja

MIS-X to system inspekcyjny produkcji start-upu Compact X, urządzenie zaprojektowane specjalnie dla optymalizacji procesów produkcji w przemyśle wytwórczym.

Rozwiązywane problemy

 • Optymalizacja procesu produkcji filtrów celulozowych.
 • Optymalizacja procesu produkcji papieru poprzez pomiar gramatury i zawartości wilgoci we wczesnej fazie mokrej.

MIS-X

MIS-X został zaprojektowany w celu dostarczenia użytkownikowi informacji o gramaturze, wadze, wilgotności, stosunku zawartości fazy mokrej do suchej materiału na najwcześniejszym możliwym etapie produkcji. Badanie wykonywane jest przed redukcją fazy mokrej materiału. System jest w stanie badać gramaturę i inne parametry materiału jeszcze w fazie uwodnionej, jak też może dokonywać predykcji gramatury finalnego produktu.

Technologia przeznaczona jest do wykonywania badań kluczowych cech produktów bazujących na celulozie. System oparty jest o głowicę (skaner), w której zostały zintegrowane kluczowe moduły badawcze implikujące możliwość detekcji i wyliczania takich parametrów jak gramatury, wilgotności, grubości czy gęstości. Rozwiązania zastosowane w MIS-X pozwalają na kontrolę parametrów materiału w bardzo szerokim zakresie, np. wilgotności od 2-90% czy gramatury od 10 do 10000 g/m2.

System jest wyposażony w oprogramowanie z łatwym w obsłudze interfejsem użytkownika, który daje możliwości prezentacji wyników jak i definiowania trajektorii ruchu głowicy skanującej. System, po wprowadzeniu parametrów jest w stanie obliczyć optymalne parametry ruchu głowicy i częstotliwość akwizycji danych. System jest możliwy do zaimplementowania w różnych miejscach na linii produkcyjnej przy odpowiednich warunkach technicznych można go zainstalować z różnymi maszynami, istnieje możliwość integracji z różnymi systemami, np. SCADA.

Wykonywane pomiary

 • Pomiary masy trawersujący, liniowy lub na życzenie
 • Pomiar wilgotności
 • Stosunek fazy suchej i mokrej
 • Gramatury, grubości i gęstości materiału
 • Możliwość predykcji parametrów finalnego materiału na wczesnym etapie produkcji

Gdzie technologia znajdzie zastosowanie?

Z wykorzystaniem technologii MIS-X istnieje możliwość optymalizacji wydajności produkcji oraz redukcja ilości odrzutów produkcyjnych w przemysłach papierniczych i poligrafii, przy produkcji płyt MDF czy nawet przemyśle spożywczym.

Nasi partnerzy

 • Mondi Świecie
 • Schumacher Packaging
 • Stora Enso
 • Centrum Poligrafii i Papiernictwa Politechniki Łodzkiej

Nasz zespół

Mateusz Gramala
Project Manager
Zajmuje się planowaniem prac, budżetem projektu oraz zarządzaniem ryzykami.

Michał Janczura
Mechanics Team Leader

Jakub Adamkiewicz
Senior Electronics Engineer
Jest odpowiedzialny za jakość projektu elektroniki oraz koordynuje prace zespołu. Od strony metrologicznej odpowiada za parametry i metodę pomiarową.

Kontakt

Mateusz Gramala
+48 796 193 435
mateusz.gramala@compactx.com

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności Zgoda